درباره زبان اچ تی ام ال HTML5

گفته می شود که HTML5 ویرایش تغییر یافته نسخه قبلی محسوب نمی شود .این نسخه شامل تمامی عناصر HTML4 و XHTML1.0 است.علاوه بر آن در طراحی این نسخه اصول پایه ای مدنظر قرار گرفته تا اطمینان حاصل شود که این نسخه بر روی تمامی پلتفرم ها به خوبی کار خواهد کرد ، با مرورگرهای قدیمی سازگار است و خطاهای برنامه نویسی رانیز به خوبی مدیریت میکند.

اول از همه HTML5 تعریفی جدید برای عناصر تگ ها ی موجود ارائه می دهد و عناصر جدیدی نیز به این نسخه افزوده شده است که به طراح اجازه می دهد تا کدهای با معنی تری بنویسد.چه لزومی دارد وقتی میتوانید از تگ های با معنی تری مثل footer , header , section , article و بسیاری از تگ های دیگر استفاده کنید صفحه تان را با تگ هایی مثل DIV پر کنید ؟

علاوه بر این ها HTML 5 را برای تعدادی دیگر از فناوری ها ی جدید دیگر نیز به کار می برند.برخی از این فناوری ها عبارتند از رسم تصاویر با استفاده از تگ <canvas> ، ذخیره سازی خارج از شبکه ، تگ های <video> و <audio> ، قابلیت کشیدن و رها کردن عناصر داخل صفحه ، پیوست کردن فونت به صفحه و دیگر قابلیت ها.

لازhtml 5م است اشاره کنیم ، برخی از فناوری هایی که زمانب بخشی از مستندات HTML 5 بودند، اکنون جدا شده اند، از این رو از لحاظ فنی دیگر بخشی از HTML 5 به حساب نمی آیند.برخی از فناوری های به خصوص دیگر نیز هرگز بخشی از HTML5 نبوده اند ، این فناوری ها نیز گاهی بخشی از HTML 5 در نظر گرفته می شوند. از این رو مجبور می شوید از واژه هایی با مفاهیم گسترده تر استفاده کنید مانند (HTML5 و فناوری های مرتبط با آن).

 

امروزه و با وجود زبان HTML 5 دیگر برخی نیازی به استفاده از فلش پلیر ادوبی حس نمیکنند. اما برخی معتقدند که این زبان تنها برای استفاده در فضای تلفن های همراه مناسب است. در اواخر ژوئن سال 2012 گوگل به کاربران اعلام کرد که در نسخه جدید اندروید دیگر از فلش پشتیبانی نخواهد کرد و این بدین معنی است که گوگل HTML 5 را برای خود انتخاب کرده است. برای اولین بار استیو جابز در سال 2010 با سخنرانی خود و ابراز گله از سخنان مدیران ادوبی درباره محدود بودن امکانات HTML 5 در واقع توجه کاربران و متخصصین را بیشتر به HTML 5 معطوف کرد.

حالا پس از مدتی زمان نشان داد که استیو جابز در آن زمان بدرستی از مدیران ادوبی انتقاد کرده است زیرا این روزها HTML 5 به عنوان جدیدترین استاندارد وب توسط اپل ، گوگل و دیگر شرکت های بزرگ به رسمیت شناخته شده است. این استاندارد جدید به برنامه نویسان و توسعه دهندگان این امکان را میدهد که بدون استفاده از افزونه هایی مانند فلش پلیر قادر به استفاده از گرافیک پیشرفته ، انیمیشن و دیگر عناصر باشند. البته هنوز هم تا تبدیل HTML 5 به تنها استاندارد بازار راه زیادی باقی مانده است زیرا طبق آمار هنوز در حدود دو میلیارد دستگاه با قابلیت پشتیبانی فلش وجود دارد در حالی که تعداد بسیار محدودی از پلت فرم های موبایل مثل ios اپل از HTML 5 پشتیبانی میکنند. اما با این حال HTML 5 با سرعت در حال توسعه است.

به نظر کارشناسان تصمیم استیو جابز در عدم پشتیبانی اپل از فلش در روند رو به عقب امروزی این شرکت نقش مهمی داشته است. در عین حال پشتیبانی فیسبوک و گوگل از HTML 5 نیز به این روند منفی برای ادوبی کمک بیشتری کرد.


اما اگر واقع بین باشید تشابه زیادی بین HTML 5 و ادوبی فلش خواهید یافت. هر دو قابلیت های زیادی برای پخش صوت و تصویر تحت وب دارند و در نمایش انیمیشن نیز بی نظیر عمل میکنند. اما برخی معتقدند که HTML 5 همچنان بایستی بیشتر در حوزه خدمات چند رسانه ای از خود تلاش نشان دهد زیرا هنوز هم فلش در حوزه های این چنینی مانند بازی های آنلاین از HTML 5 جلوتر است. در عین حال نمایش بازی های محبوبی مانند انگری بردز با استفاده از HTML 5 و Java Script بر روی گوگل کروم بسیار دلگرم کننده است.

این روزها HTML 5 در دنیای تلفن همراه قدرتمند و بسایر امیدوار پیش میرود و مخصوصا این روزها که طراحان وب سایت تمایل بیشتری برای نمایش وب سایت های خود بر روی موبایل نشان میدهند امید میرود که سرعت پیشرفت HTML 5 نیز بیشتر شود.

جالب اینجاست که ادوبی هم بیکار ننشسته است و در تلاش است تا با استفاده از همکاری با انجمن های متن باز بتواند پلی بین فلش و دنیای آزاد ایجاد کند.