درباره زبان سی اس اس CSS3

زمانی که HTML پا به عرصه دنیای اینترنت گذاشت، فرض بر این که این زبان تنها برای نمایش متن و عکس بوجود آمده است. عملا در آن زمان، کسی حتی فکر آن را نمی کرد که روزی برسد که اینترنت به خانه های صدها میلیون آدم و بر روی کامپیوترهای شخصی نفوذ کند. HTML زبانی بود که بسیاری از موارد پیشرفته در طراحی در آن لحاظ نشده بود. بعلاوه اینکه این زبان قابلیت تغییر، کاربر پسندی و بسیاری دیگر از مباحثی که در دنیای برنامه نویسی و طراحی با گذشت زمان بوجود آمده اند را در خود جای نداده است.

برای این منظور مثالی را می زنیم. تصور کنید که سایت شما شامل 100 صفحه استاتیک می باشد و شما آنها را تماما به زبان HTML نوشته اید. بعد از یک هفته تصمیم گرفته اید تا فونت تمام کلمات را کمی بزرگتر کنید. گفتن اینکه فونت تمام کلمات بزرگتر شود بسیار کار راحتی است و تنها یک جمله است. ولی آیا در عمل تغییر 100 صفحه نیز به همان راحتی خواهد بود؟

قطعا نه. CSS دقیقا همان زبانی است که جمله یک خطی شما را تبدیل به همان یک جمله خواهد کرد. شما تنها کافی است تا استیل مورد نیازتان را در طراحی تغییر دهید و آن هم تنها با تغییر یک یا چند مورد کوچک.

 


 

 اگر در کار توسعه وب هستید، احتمالاً به خوبی با css آشنا هستید، آخرین و بزرگترین استانداردی که وب سایت های مدرن و مرورگرهایی که برای نمایش آنها به کار می روند به وسیله ان تغییر کرده اند. بعضی از ما ممکن است شایعاتی را درباره css3 شنیده باشیم، اما آیا می دانید css3 چیست؟ چطور کار می کند و چرا اهمیت دارد. برای پاسخ این سوالات مقاله زیر را بخوانید.


Css از سه حرف اول کلمات cascading style sheet گرفته شده است، زبان نشانه گذاری تحت وب که برای توصیف ظاهر و شکل یک و سایت برای مرورگر استفاده می شود اغلب در صفحات html و xhtml به کار میرود همچنین در سناد xml شامل xml های ساده ، SVG و XULکاربرد دارد. Css3 در واقع آخرین ورژن css است که دارای قابلیت های اضافی بسیار فراتر از دو نسل اول است.


چه چیزی ارائه می دهد؟
Css3 به خاطر ساختار ماژولارش، به توسعه دهندگان وب این امکان را می دهد که صفحات وب با محتوای غنی که نیاز به کد سبک تری دارند ، ایجاد کنند. این یعنی ایجاد ظاهری خیال انگیز، واسط های کاربری بهتر و به مهم تر از همه صفحات تمیزتری که نسبت به قبل سریعتر لود می شوند. به عبارت ساده، css3 لایه نمایشی صفحات وب است که منجر به دربرگیری تمام تکنولژی لایه ای درونی ان می شود. سرنجام css3، نویدی را برای قالب بندی به سبک دسک تاپ صفحات وب را می آورد، با عناصر گرافیکی نظیر سایه، گرادیانت، حاشیه ،قالب بندی های چند ستنی و غیره کامل می شود.


از کجا امده است؟
تمامی این سه ویژگی css تحت قضاوت کنسرسیوم جهان گسترده وب قرار دارد. (مشهور به W3C ) یکی از بیشمار سازمان بین المللی استاندارد که چیزها را برای اینترنتی که می شناسیم و دوست داریم اداره می کند. خود W3C در اواخر 1994 تاسیس شد. شیوه نامه htmlابشاری (CHSS) که نام اولین تغییر بود در ابتدا به توسعه دهندگان وب عنوان مفهومی معرفی شد که راه حل مناسبی را برای قالب هایHTML ای به تنهایی ناکافی بود، ارائه می کرد. حدود سال 1997، css، هیت مدیره توسعه خودش، گروه کاری اختصاصی را به ریاست یکی از اعضای خودW3C داشت.

Css در طول سالها
اولین باز گویی از css در اواخر 1996 ، هنگام ارائه پشتیبانی برای مشخصات فونت(شامل سبک حروف و تکیه آن)، رنگ و پشت زمینه برای متن ها و تعیین جهت شان، تصاویر ، قالب ها و باقی عناصر وب ویرایش شد. CSS2 در 1998 معرفی شد در حالی که قابلیت های اضافی را نظیر تعیین مکان نسبی، مطلق و ثابت عناصر(absolute, relative and fixed positioning of elements) قبل از اینکه توسط CSS2.1 در 2005 غصب بشود، آورد. در اولین ویرایش در 1999 ، css3 توسط دو نسل اولیه بیان گذاشته شد و مجموعه ای از ویزگی هایش را که با نام ماژول شناخته می شدند به سندهای جداگانه ای تقسیم کرد و هر ماژول سازگار با افزودن توابع جدید مربوط به خودش یا شکل هایی که عموماً هنگام دستکاری با CSS2 وجود داشت، بود.

برای فهم این که css3 چقدر توسعه وب را تحت تاثیر قرار داده، نگاهی بیندازید به پذیرش خود ماکروسافت از زبان نشانه گذاری با اینترنت اکسپلورر 9 که در ماه مارس به بازار آمد. ورژن های قبلی ظاهراً بیشتر آنچه را که css3 برای قالب ها آورد نادیده گرفتند، اما با ie9 سرانجام تمام مرورگرهای اصلی(نیازی به یادآوری نیست که نرم افرار استفاده شده برای طراحی صفحات در وهله اول) این تکنولوژی را در اغوش گرفتند – به طراحان اجازه می دهد تا بهترین تلاشهای خودشان را بدون در نظر گرفتن پلت فرم به نمایش گذارند .


البته کاربران کامپیوترها و مرورگران قدیمی قادر نخواهند بود بدون به روز رسانی ابزارشان مزایای کامل این پیشرفت را دریابند – اما همچنان که زمان می گذرد همه ما به سمت استفاده از مرورگرهای سازگار با CSS3 پیش می رویم و بسیاری از متدهای پیچیده قدیمی توسعه وب سایت ها در طولانی مدت شروع به محو شدن خواهند کرد.

بعضی از ویژگی های جدید CSS3
سلکتورها: سلکتورها در css3 به سمت جالب شدن پیش می روند. آنها به طراحان و توسعه دهندگان اجازه می دهند تا سطوح ویژه بیشتری را از سند انتخاب کنند. یکی از چیزهای زیبا راجع به ای ماژول این هست که هم اکنون بسیاری از مرورگرها شروع به پشتیبانی سلکتورهای پیشرفته CSS3 کرده اند ، بنابراین شما می توانید الان آنها را امتحان کنید.

افکت های متنی و قالب بندی ایجاد تغییراتی برای فاصله گذاری، فضاهای خالی و تنظیم متن در سند.
شبه کلاس هایی برای اولین خط و اولین حرف
رسانه های صفحه بندی شده و محتویات تولید شده

هم اکنون css3 موارد بیشتری را در مدیاهای صفحه بندی شده پشتیبانی می کند نظیر اجرای هدرها و فوترها و شماره گذاری صفحات. علاوه بر ان ویژگی های پیشرفته ای برای محتوای تولید شده چاپی شامل ویژگی هایی برای پاورقی و مرجع های ارجاع شده وجود خواهد داشت.

هم اکنون، قالب بندی چند ستونه روی یپش نویس هایی کار می کنند که ویزگی هایی را اماده می کند که به طراحان اجازه می دهد تا محتویاتشان را با ستون های چند تایی با تعاریفی مثل like the column-gap, column-count, and column-width. نمایش دهند.
یاقوت
Css هم اکنون از قابلیتی پشتیبانی می کند تا حاشیه نویسی های کوچکی را به بالا یا کنار کلمات اضافه کند، که اغلب در چین و ژاپن استفاده می شود. آنها به طور عمومی برای دادن تلفظ یا معنی ایدیاگرام های مشکل استفاده می شوند.

 

جمله آخر اینکه، استفاده از CSS باعث تمیزتر شدن کدهای برنامه نویسی تان می شود، تغییرات آتی را آسان می کند و همچنین دید شما را بیشتر به طراحی معطوف می کند تا سر و کله زدن با کدهای برنامه نویسی