قلب ها از هک شدن در امان می مانند


به گزارش ایتنا از مهر، قلب شناسان نسبت به ظهور نسل جدید از دستگاه های قلبی بی سیم که توسط پزشکان از فاصله دور قابل کنترل و مونیتور بوده ابراز نگرانی کرده اند، چرا که عملکرد این دستگاه می تواند تحت یک حمله سایبری مختل شود.

پزشکان اظهار می دارند که دسترسی هکرها به رمز این دستگاه ها افزایش یافته و آنها می توانند با ضربان و ریتم قلب افراد بازی کنند. این دستگاه ها با هدف تنظیم ضربان قلب افرادی نصب می شوند که قلبشان به صورت غیرعادی سریع یا کند عمل می کند.

کارشناسان تصریح می کنند که در دوران اخیر پیشرفتهای تکنیکی در دستگاه های تنظیم کننده ضربان قلب با مدارهای الکترونیکی موجب افزایش نگرانی نسبت به ورود غیر مجاز و در دست گرفتن عملکرد دستگاه شده است.

در ماه ژوئن سال جاری سازمان غذا و داروی ایالات متحده از تولید کنندگان این دستگاه پزشکی و تسهیلات مراقبت از سلامتی خواست مسئله آسیب پذیری دستگاه های پزشکی نسبت به حملات سایبر را جدی بگیرند.
این اقدام به دنبال درخواست دولت آمریکا از سازمان غذا و دارو برای اشاره به این موضوع در تاریخ اکتبر سال گذشته صورت گرفته است.

دانشگاه رایس در هیوستن آمریکا درحال انجام تحقیقاتی روی امنیت سایبری دستگاه های پزشکی است که داخل بدن کار گذاشته می شود و در آخرین پیشرفتها آنها رمز عبور یک دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب را در قالب ضربان درنظر گرفته اند تا دسترسی به دستگاه برای هکر غیر ممکن باشد. این تحقیق قرار است در ماه نوامبر خاتمه یابد.

دکتر راجش ویجاورجیا از مرکز پیشرفته قلب در هندوستان گفت: درحال حاضر بحثها و گفتگوهای بسیاری درباره امنیت سایبری دستگاه های پزشکی و انتقال اطلاعات آن وجود دارد اما حقیقت امر این است که تاکنون هیچ موردی در این رابطه گزارش نشده است اما ظهور این فناوری جدید دستگاه ها را در معرض خطرهای بسیاری قرار داده است.